Tracking Billy Elliot: Seoul, S. Korea - 2018

Post Reply
User avatar
porschesrule
Site Admin
Site Admin
Posts: 9368
Joined: Fri Jun 12, 2009 2:02 am
Location: Rhode Island, USA

Tracking Billy Elliot: Seoul, S. Korea - 2018

Post by porschesrule »

Here is a place to track the roles that have multiple casting of the BETM show in Seoul, South Korea during 2018.

Like other tracking threads here on the Forum, only first names are utilized in this thread. To see the complete names of all the actors in the Korean cast, please go here:

https://betm.theskykid.com/meet-billy-e ... h-korea/3/
User avatar
porschesrule
Site Admin
Site Admin
Posts: 9368
Joined: Fri Jun 12, 2009 2:02 am
Location: Rhode Island, USA

Re: Tracking Billy Elliot: Seoul, S. Korea - 2018

Post by porschesrule »

Billy/Michael/Debbie/Mrs. W/Dad/Grandma/Older Billy/Tall Boy/Small Boy/Ballet Girl Team

January

1 - Hyun-jun/Woo-jong/Si-yeon/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
3 - Ji-hwan/Woo-jong/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
4 - Eric/Ho-yeol/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
5 - Hyun-jun/Ian/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
6 - (Mat) Woo-jin/Woo-jong/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Yoo-joon/Team 1
6 - (Eve) Ji-hwan/Ian/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
7 - (Mat) Hyun-seo/Ho-yeol/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
7 - (Eve) Hyun-jun/Woo-jong/Si-yeon/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 2

9 - Ji-hwan/Hee-jun/Si-yeon/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
10 - Eric/Ho-yeol/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
11 - (Mat) Hyun-seo/Woo-jong/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
11 - (Eve) Hyun-jun/Ian/Si-yeon/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Jae-min/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
12 - Woo-jin/Ho-yeol/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
13 - (Mat) Hyun-seo/Woo-jong/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
13 - (Eve) Eric/Hee-jun/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
14 - (Mat) Ji-hwan/Ho-yeol/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
14 - (Eve) Woo-jin/Ian/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1

16 - Eric/Hee-jun/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
17 - Hyun-seo/Ian/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
18 - (Mat) Ji-hwan/Hee-jun/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Yoo-joon/Team 1
18 - (Eve) Woo-jin/Woo-jong/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
19 - Ji-hwan/Ho-yeol/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
20 - (Mat) Hyun-seo/Hee-jun/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Yoo-joon/Team 1
20 - (Eve) Eric/Woo-jong/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
21 - (Mat) Woo-jin/Ian/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
21 - (Eve) Eric/Ian/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2

23 - Hyun-seo/Woo-jong/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
24 - Ji-hwan/Hee-jun/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Yoo-joon/Team 1
25 - (Mat) Ji-hwan/Ian/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
25 - (Eve) Eric/Ho-yeol/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
26 - Woo-jin/Woo-jong/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
27 - (Mat) Ji-hwan/Hee-jun/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
27 - (Eve) Hyun-seo/Ho-yeol/Si-yeon/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
28 - (Mat) Eric/Woo-jong/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
28 - (Eve) Woo-jin/Ian/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Yoo-joon/Team 1

30 - Ji-hwan/Woo-jong/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
31 - Eric/Ian/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 2

Monthly Totals

Total Seoul Performances for January = 37 (Total to Date = 77)

Woo-jin - 7 (Cumulative Total = 17)
Hyun-jun - 4 (Cumulative Total = 12)
Hyun-seo - 7 (Cumulative Total = 15)
Ji-hwan - 10 (Cumulative Total = 18)
Eric - 9 (Cumulative Total = 15)


Billy counts include only those regularly scheduled shows for which tickets are sold to and performed for the general public.
User avatar
porschesrule
Site Admin
Site Admin
Posts: 9368
Joined: Fri Jun 12, 2009 2:02 am
Location: Rhode Island, USA

Re: Tracking Billy Elliot: Seoul, S. Korea - 2018

Post by porschesrule »

Billy/Michael/Debbie/Mrs. W/Dad/Grandma/Older Billy/Tall Boy/Small Boy/Ballet Girl Team

February

1 - (Mat) Woo-jin/Ho-yeol/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Jae-min/Joon-woo/Woo-jong/Team 1
1 - (Eve) Hyun-seo/Hee-jun/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
2 - Eric/Woo-jong/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
3 - (Mat) Ji-hwan/Hee-jun/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Yoo-joon/Team 1
3 - (Eve) Woo-jin/Woo-jong/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
4 - Hyun-seo/Ho-yeol/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Jae-min/Joon-young/Ji-hwan/Team 2

6 - Ji-hwan/Hee-jun/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
7 - Woo-jin/Woo-jong/Joo-hyun/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
8 - (Mat) Hyun-seo/Ho-yeol/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
8 - (Eve) Woo-jin/Ian/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
9 - Hyun-seo/Hee-jun/Yona/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
10 - (Mat) Ji-hwan/Ho-yeol/Joo-hyun/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
10 - (Eve) Woo-jin/Ian/Si-yeon/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
11 - Hyun-seo/Woo-jong/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1

13 - Ji-hwan/Hee-jun/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
14 - Woo-jin/Ian/Joo-hyun/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
15 - Hyun-seo/Ho-yeol/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Yoo-joon/Team 1
16 - (Mat) Eric/Woo-jong/Si-yeon/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 2
16 - (Eve) Hyun-jun/Ian/Joo-hyun/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 2
17 - (Mat) Woo-jin/Ho-yeol/Yona/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 1
17 - (Eve) Ji-hwan/Hee-jun/Si-yeon/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 1
18 - Hyun-seo/Woo-jong/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 2

20 - Woo-jin/Ho-yeol/Si-yeon/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1 (Milestones: 100th show observed/Woo-jin Chun's 25th show as Billy)
21 - Hyun-jun/Ian/Joo-hyun/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
22 - (Mat) Ji-hwan/Hee-jun/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
22 - (Eve) Eric/Woo-jong/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
23 - Hyun-seo/Ho-yeol/Si-yeon/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
24 - (Mat) Woo-jin/Woo-jong/Yona/Young-joo/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
24 - (Eve) Hyun-jun/Ho-yeol/Joo-hyun/Young-joo/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
25 - Eric/Hee-jun/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 2

27 - Hyun-seo/Woo-jong/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
28 - Ji-hwan/Hee-jun/Yona/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1 (Milestone: Ji-hwan Sung's 25th show as Billy)

Monthly Totals

Total Seoul Performances for February = 32 (Total to Date = 109)

Woo-jin - 9 (Cumulative Total = 26)
Hyun-jun - 3 (Cumulative Total = 15)
Hyun-seo - 9 (Cumulative Total = 24)
Ji-hwan - 7 (Cumulative Total = 25)
Eric - 4 (Cumulative Total = 19)

Billy counts include only those regularly scheduled shows for which tickets are sold to and performed for the general public.
User avatar
porschesrule
Site Admin
Site Admin
Posts: 9368
Joined: Fri Jun 12, 2009 2:02 am
Location: Rhode Island, USA

Re: Tracking Billy Elliot: Seoul, S. Korea - 2018

Post by porschesrule »

Billy/Michael/Debbie/Mrs. W/Dad/Grandma/Older Billy/Tall Boy/Small Boy/Ballet Girl Team

March

1 - Hyun-jun/Ho-yeol/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
2 - Woo-jin/Ian/Si-yeon/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
3 - (Mat) Eric/Ho-yeol/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
3 - (Eve) Hyun-jun/Ian/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
4 - (Mat) Ji-hwan/Hee-jun/Yona/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
4 - (Eve) Hyun-seo/Woo-jong/Si-yeon/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1 (Milestone: The 25th show as Billy for Hyun-seo Sim)

6 - Eric/Ho-yeol/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
7 - Hyun-jun/Ian/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
8 - Woo-jin/Woo-jong/Joo-hyun/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
9 - Hyun-seo/Hee-jun/Si-yeon/Young-joo/Ghab-soo/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
10 - (Mat) Ji-hwan/Woo-jong/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Yoo-joon/Team 1
10 - (Eve) Woo-jin/Ian/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
11 - (Mat) Hyun-jun/Ho-yeol/Si-yeon/Young-joo/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
11 - (Eve) Eric/Hee-jun/Joo-hyun/Young-joo/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2

13 - Ji-hwan/Woo-jong/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
14 - Woo-jin/Ho-yeol/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
15 - Hyun-jun/Ian/Si-yeon/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
16 - Eric/Hee-jun/Yona/Young-joo/Ghab-soo/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
17 - (Mat) Hyun-jun/Ho-yeol/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
17 - (Eve) Hyun-seo/Ian/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
18 - (Mat) Woo-jin/Woo-jong/Joo-hyun/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
18 - (Eve) Ji-hwan/Hee-jun/Si-yeon/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1

20 - Hyun-seo/Hee-jun/Si-yeon/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
21 - Hyun-jun/Ian/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
22 - Eric/Woo-jong/Yona/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
23 - Ji-hwan/Ho-yeol/Si-yeon/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
24 - (Mat) Woo-jin/Ian/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Yoo-joon/Team 1
24 - (Eve) Eric/Woo-jong/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1 (Milestone: Eric Taylor's 25th show as Billy)
25 - (Mat) Hyun-seo/Ho-yeol/Si-yeon/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
25 - (Eve) Hyun-jun/Hee-jun/Yona/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2

27 - Woo-jin/Hee-jun/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
28 - Hyun-seo/Ian/Si-yeon/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
29 - Eric/Ian/Yona/Young-joo/Ghab-soo/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
30 - Hyun-jun/Ho-yeol/Joo-hyun/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
31 - (Mat) Hyun-seo/Ian/Si-yeon/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
31 - (Eve) Ji-hwan/Woo-jong/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 2


Monthly Totals

Total Seoul Performances for March = 36 (Total to Date = 145)

Woo-jin - 7 (Cumulative Total = 33)
Hyun-jun - 9 (Cumulative Total = 24)
Hyun-seo - 7 (Cumulative Total = 31)
Ji-hwan - 6 (Cumulative Total = 31)
Eric - 7 (Cumulative Total = 26)

Billy counts include only those regularly scheduled shows for which tickets are sold to and performed for the general public.
User avatar
porschesrule
Site Admin
Site Admin
Posts: 9368
Joined: Fri Jun 12, 2009 2:02 am
Location: Rhode Island, USA

Re: Tracking Billy Elliot: Seoul, S. Korea - 2018

Post by porschesrule »

Billy/Michael/Debbie/Mrs. W/Dad/Grandma/Older Billy/Tall Boy/Small Boy/Ballet Girl Team

April

1 - (Mat) Eric/Hee-jun/Joo-hyun/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
1 - (Eve) Woo-jin/Ho-yeol/Si-yeon/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1

3 - Hyun-seo/Woo-jong/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
4 - Ji-hwan/Hee-jun/Yona/Jung-won/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
5 - Hyun-jun/Ian/Si-yeon/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1 (Milestone: Hyun-jun Kim's 25th show as Billy)
6 - Woo-jin/Ho-yeol/Yona/Young-joo/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
7 - (Mat) Eric/Ian/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Yoo-joon/Team 1
7 - (Eve) Hyun-jun/Ho-yeol/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Jae-min/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
8 - (Mat) Ji-hwan/Woo-jong/Si-yeon/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
8 - (Eve) Hyun-seo/Hee-jun/Joo-hyun/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Jae-min/Joon-young/Yoo-joon/Team 2

10 - Eric/Ho-yeol/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
11 - Hyun-jun/Ian/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
12 - Ji-hwan/Woo-jong/Si-yeon/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
13 - Hyun-jun/Hee-jun/Yona/Young-joo/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
14 - (Mat) Hyun-seo/Ian/Si-yeon/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
14 - (Eve) Woo-jin/Woo-jong/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
15 - (Mat) Ji-hwan/Ho-yeol/Yona/Young-joo/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
15 - (Eve) Eric/Hee-jun/Si-yeon/Young-joo/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1

17 - Hyun-seo/Ian/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
18 - Woo-jin/Ho-yeol/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
19 - Hyun-jun/Woo-jong/Yona/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
20 - Ji-hwan/Hee-jun/Si-yeon/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
21 - (Mat) Hyun-jun/Ho-yeol/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Yoo-joon/Team 1
21 - (Eve) Woo-jin/Ian/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
22 - (Mat) Hyun-seo/Woo-jong/Si-yeon/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
22 - (Eve) Eric/Hee-jun/Joo-hyun/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 2

24 - Ji-hwan/Ian/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Joo-hwan/Team 2
25 - Eric/Woo-jong/Joo-hyun/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1
26 - Hyun-seo/Ho-yeol/Si-yeon/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
27 - Hyun-jun/Hee-jun/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
28 - (Mat) Woo-jin/Ho-yeol/Joo-hyun/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Ji-hwan/Team 2
28 - (Eve) Eric/Woo-jong/Yona/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Yoo-joon/Team 2
29 - (Mat) Ji-hwan/Hee-jun/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 1
29 - (Eve) Hyun-jun/Ian/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Doo-san/Joon-woo/Ji-hwan/Team 1

Monthly Totals

Total Seoul Performances for April = 34 (Total to Date = 179)

Woo-jin - 6 (Cumulative Total = 39)
Hyun-jun - 8 (Cumulative Total = 32)
Hyun-seo - 6 (Cumulative Total = 37)
Ji-hwan - 7 (Cumulative Total = 38)
Eric - 7 (Cumulative Total = 33)

Billy counts include only those regularly scheduled shows for which tickets are sold to and performed for the general public.
User avatar
porschesrule
Site Admin
Site Admin
Posts: 9368
Joined: Fri Jun 12, 2009 2:02 am
Location: Rhode Island, USA

Re: Tracking Billy Elliot: Seoul, S. Korea - 2018

Post by porschesrule »

Billy/Michael/Debbie/Mrs. W/Dad/Grandma/Older Billy/Tall Boy/Small Boy/Ballet Girl Team

May

1 - Woo-jin/Ian/Joo-hyun/Jung-won/Myung-kyung/Jung-ja/Dae-kyu/Joon-young/Ji-hwan/Team 1
2 - Hyun-jun/Ian/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Joo-hwan/Team 2
3 - Hyun-seo/Hee-jun/Yona/Young-joo/Ghab-soo/Yun-hee/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 1
4 - Ji-hwan/Woo-jong/Joo-hyun/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Yoo-joon/Team 2
5 - (Mat) Eric/Hee-jun/Yona/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Joo-hwan/Team 1
5 - (Eve) Hyun-jun/Ho-yeol/Si-yeon/Young-joo/Myung-kyung/Jung-ja/Doo-san/Joon-young/Ji-hwan/Team 1 (Hyun-jun Kim's final show as Billy)
6 - (Mat) Woo-jin/Ian/Joo-hyun/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Yoo-joon/Team 2 (Woo-jin Chun's final show as Billy)
6 - (Eve) Ji-hwan/Hee-jun/Yona/Jung-won/Ghab-soo/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-woo/Joo-hwan/Team 2 (Ji-hwan Sung's final show as Billy)

7 - (Mat) Eric/Ho-yeol/Joo-hyun/Young-joo/Myung-kyung/Yun-hee/Dae-kyu/Joon-young/Ji-hwan/Team 1 (Eric Taylor's final show as Billy)
7 - (Eve) Hyun-seo/Woo-jong/Si-yeon/Jung-won/Ghab-soo/Jung-ja/Doo-san/Joon-woo/Yoo-joon/Team 2 (Last show in Seoul/Final show for Hyun-seo Sim as Billy)

Monthly Totals

Total Seoul Performances for May = 10 (Total to Date = 189)

Woo-jin - 2 (Cumulative Total = 41)
Hyun-jun - 2 (Cumulative Total = 34)
Hyun-seo - 2 (Cumulative Total = 39)
Ji-hwan - 2 (Cumulative Total = 40)
Eric - 2 (Cumulative Total = 35)

Billy counts include only those regularly scheduled shows for which tickets are sold to and performed for the general public.
Post Reply

Return to “Chat about Billy Elliot the Musical - Korea”